Press "Enter" to skip to content

Диамантите променят човешките съдби

Пръв донесъл славата на Голконда до европейците френският търговец, бижутер и пътешественик на XVII в. Жан-Батист Таверние

 

Индия бижутаКато обиколил Близкия изток, той устремил погледа си към приказно богатата Индия, за която се разказвали удивителни истории. По онова време най-могъщата държава там била империята на Великите Моголи, управлявана от Шах Джахан, който бил потомък на Тамерлан и влязъл в историята като строител на мавзолея Тадж Махал. Именно към двора на Шах Джахан, намиращ се в древната Агра, се устремил Таверние. Видяното там надминало очакванията му: разкошът и красотата на двореца на шаха напълно ослепили европееца. А той бил служил на херцозите от рода Гонзаго, на Гастон Орлеански – по-малкия брат на краля-слънце Луи XIV! Най-много го потресъл знаменитият Паунов трон. Именно благодарение на Таверние до нас е достигнало описанието на това уникално съкровище. Освен огромното количество злато, изумруди, рубини и диаманти тронът бил украсен от два огромни диаманта, влезли в историята под имената „Кохинор“ и „Шах“. Според Таверние и двата били открити в мините Голконда. Освен това сред съкровищата на Шах Джахан бил и трети несравним диамант -„Великият Могол“, също открит в Голконда през 1650 година…

Таверние посещавал Индия четири пъти. Съдбата на пътешественика бижутер е не по-малко причудлива от съдбата на знаменитите диаманти – предмет на неговия интерес. Като забогатял с търговия с индийски скъпоценни камъни, Таверние получил вниманието на Луи XIV и си купил титлата барон. Оженил се изгодно за дъщерята на свой колега бижутер и започнал да пише мемоари. На 83 години смятал отново да посети Персия, но починал по пътя… в Москва. Гробът му не е известен, пише вестник „Феномен“.

Leave a Reply

%d bloggers like this: