Press "Enter" to skip to content

Мисо – японската подправка на живота

Мисото навлиза с пълна сила и у нас

SN390002

Мисо почти не е познато в България все още, но тъй като вече може да го срещнете в по-големите хранителни вериги, както и в много рецепти, решихме да ви представим тази традиционна за Япония подправка. Мисо се произвежда чрез ферментация на соя със сол и гъбата кохи. Понякога вместо соя се ползва или се добавя ориз, ечемик, елда, ръж и други. В резултат на това се получава гъста паста, която обикновено е солена, но вкусът и ароматът й зависят от различните добавки и начина на ферментиране. Затова вкусът може да бъде освен солен, пикантен, земен, плодов, сладък. Най-общо са познати три вида мисо – бяло, червено и смесено. Може да си го купите в специализираните бйомагазини, като след отваряне трябва да го държите в хладилник. Цената му е около 10 лв. и издържа около два месеца на студено.

Здравословни предимства

Има теория, според която мисо предпазва от радиация заради богатото си съдържание на витамин В12. Освен това то съдържа протеини, магнезий, цинк, изофлавони и други. Малко количество от него задоволява дневната ни нужда от мед, манган и цинк. Учените го посочват като помощник в превенцията с рак на гърдата, на простатата, на белите дробове и на дебелото черво. Освен всичко това мисо понижава нивата на холестерола.

Кулинарно приложение

Както вече казахме, мисо е ежедневна част от японската кухня. Най-често се явява като съставка на супата със същото название. Много японски семейства трапезата на закуска често се състои от тази супа в комбинация с ориз. Тази подправка се слага не само в супи, но и в други по-течни ястия от типа на яхниите. Мисо може просто да се намаже върху хляб. Поръсете сандвича с кълнове и ще получите изключително здравословна и вкусна закуска. В редица маринати за меса и риби мисото е добре дошло, както и в салати и сосове. По-леките ястия обикновено се подправят с бялото мисо, а по-тежките – с червеното.

ВАЖНО

Мисото е „жива храна“, която съдържа важни микроорганизми, които губят достойнствата си при продължително готвене. Затова подправката е добре да се поставя в ястието към края на сготвянето му.

Рецепта

70 г тофу, 1 сл. бяло мисо, парче праз, няколко гъби, резен бяла ряпа, 1 морков

Нарежете моркова и ряпата на тънко и ги пуснете в Уг л вряща вода.

След 5 минути добавете нарязаните на дребно праз и гъби. Нарежете и тофуто на парченца и го сипете към останалите продукти.

Разредете мисото с малко хладка вода и подправете с него супата. Оставете да покъкри, докато зеленчуците омекнат.

Leave a Reply

%d bloggers like this: