През есента тези сочни плодове с ярък цвят и необикновен вкус изобилстват
Сливата е класически диетичен продукт, защото е нискокалорийна – на 100 г се падат около 30 калории, независимо че плодовете са сладки. Освен това е богата на пектини и фибри, които регулират храносмилането, стимулират перисталтиката и се борят със запека.
Сливите съдържат много минерални вещества, особено полезни за сърдечноболни и хипертоници, тъй като съдържат много калий и магнезий, хранещ сърцето. Плодът има и много калций и натрий, достатъчно фосфор, цинк, йод и хром, мед и флуор; богат е и на витамини: наред с аскорбиновата киселина и витамин А
съдържа много витамини от група В, витамин РР – полезен за зрението и укрепването на съдовете. За сметка на такова съчетание от минерали и витамини сливата е полезна за хора с повишено кръвно налягане, слаби стени на съдовете, анемични и отслабени пациенти. Освен това голяма част от витамините на сливата се съхраняват дори след преработката на плодовете.
Сливите като лекарство
Сливите се употребяват свежи или сушени, от тях се приготвят сокове, варят се компоти, кисели. Поради съдържанието на особени вещества и фибри всички тези продукти имат леко разхлабващ ефект и стимулиращо перисталтиката действие. Препоръчват се като лечебно-профилактично средство при атония на червата („мързеливи“ черва) и при постоянен запек. Освен това редовната употреба помага за извеждането на излишъка от холестерин от съдовете и изчистването им от атеросклеротични плаки, пише вестник „Всичко за семейството“