Сентенции, афоризми и митове за парите битуват от векове
Само че времената се менят и опровергават много от тях. Когато човек излезе от калъпа на заблудите, има всички шансове да постигне успех и да се чувства удовлетворен. Изтъкнатият руски учен акад. Сергей Ключников, автор на повече от 20 книги по приложна психология, разбулва най-популярните митове за парите.
Финикийските знаци са дяволска работа
Парите утоляват низки страсти. Това мнение изповядват заклетите моралисти, като смятат, че парите са в основата на всички престъпления. Всъщност убеждението се опира на религиозните спорове от 16-и век и разкола в Римокатолическата църква заради продажбата на индулгенции и на църковни длъжности, довела до Реформацията и появата на протестантството. Хората, които приемат, че парите са жив дявол, имат пасивно отношение към тях. Те се държат така, сякаш са „над нещата“ и демонстрират пренебрежение към материалните блага. Когато богат човек заеме тази позиция, вече намирисва на откровено лицемерие. Истината е, че парите не са дяволска работа, а инструмент за постигане на цели. Те безспорно дават по-големи възможности за щастлив и благополучен живот.
Капиталът е всесилен бог
Парите решават всякакви проблеми – това схващане е абсолютно погрешно, но обожествяването на финикийските знаци е характерно за съвременния свят. Всъщност парите наистина са важни, но те са средство, а не цел. Нормално е да ги възприемаме като еквивалент на вложения труд, енергия, идеи. Те не могат да решат всички проблеми, не купуват здраве, любов, щастие, искрени отношения. Но пък могат да създадат добри условия за постигането им, пише вестник „Всичко за семейството“.