Помните ли как сте се родили?
Разбира се, че не. Съществува обаче теория, че обстоятелствата, при които човек се е появил на бял свят, оказват влияние върху целия му живот…
Ако се вярва на тази теория, то с краката напред се раждат оригиналните личности. Онези, които малко са се „застояли“ в корема на майка си, най-силно ненавиждат дългите опашки и ситуациите на неопределеност. Появилите се преждевременно бързат и в живота. А онези, които са родени с цезарово сечение, имат трудности с вземането на решение и обикновено отстъпват в конфликтите – не са свикнали да се борят. Нежеланите деца живеят с усещането, че на никого не са нужни и обичат да повтарят „Както винаги, закъснях“. Ако майката пък случайно е казала за новороденото си бебе: „Олеле, защо е толкова грозно?“, то ще е прекалено придирчиво към външността си, като порасне. Ако сте очаквали син, а ви се е родила дъщеря, тя сигурно ще израсне волева, решителна жена. Но това е на теория…
Автор на тази теория е знаменитият чешко-американски психолог Станислав Гроф. Описвайки преживяванията на детето по време на пребиваването му в утробата и раждането, той откроил четири базови перинатални (околородови) матрици. От това, как преминава човек през тях, в много отношения зависи съдбата му. Накратко, всеки от нас може да зависне в една от матриците и да я възпроизвежда през целия си живот…