Методът на Монтесори се основава на твърдението, че децата учат най-добре чрез сетивата си. Това е и едно от основните правила в източната философия
Чак след това идва интелектът. Затова в методиката й са включени такива игри, които по косвен път учат малките на букви, цифри и т.н. Те имат пълната свобода да пипат и да изучават предметите и света чрез сетивата си. Всъщност популярният израз на този метод е „дисциплина в свободата“.
С уважение към личността на малкия човек
Във философията на Мария Монтесори детето е на първо място. Това е популярен и в нашата култура израз – да, децата ни са на първо място, но сме сред нациите, които все още „пошляпват“ децата, наказват ги в тъмното, крещят ежечасно: „Не пипай!“, считат за отговорност на бабите им да ги отглеждат и всъщност вярват, че отглеждането е главно в прехранването и в това „детето да не настине . Да, доста трудно е да следваме малкия човек в неговите неосъзнати и неопитни нужди, да му бъдем партньор, а не пъдар, при това от възраст, от която самите д еца няма да имат спомен. Трудно е, но както казва една майка, която води блог за възпитанието по метода на Монтесори, „любимата ми реплика стана: „А кой казва, че ще е лесно ?“
Вероятно Монтесори е крайна в някои от своите виждания за обучение и възпитание. Но като майка намирам много сериозен смисъл в това да отгледам дете, уверено в своите способности и преценки, с чувство за достойнство и значимост, дете, което е било уважавано като личност от съвсем малко, да отгледам самостоятелен човек, пише списание „За жената“.