Press "Enter" to skip to content

И психотерапевтите използват мандала

Мандалата в будистките практики е олицетворение на чистата земя на будите, квинтесенцията на хармонията и своеобразна схема на нейните постижения

karma 1 Изобразявана в храмовете по случай празници или други паметни дни, самата мандала става обект на поклонение, тъй като се създава с помощта на специални ритуали. Мандалата е своего рода временен дворец, в който се заселва божеството. Именно по тази причина след практиката, посветена на божеството, мандалата трябва да бъде разрушена. И къртовският труд на монасите, които дни наред подреждат цветните песъчинки върху дървената повърхност, създавайки многоцветна мозайка, за миг се превръща в безформена пъстра маса. В това се крие особен смисъл, трудно разбираем за западния начин на мислене: няма нищо постоянно и към нищо, дори към въ нш н о п р е краен ото и създадено с дълъг труд, не трябва да се привързваме. Именно затова единственият начин да се съхрани истинската мандала -това е разрушението.

При това обаче се вярва, че сметеният при специалния ритуал цветен пясък е зареден с особена сила, тъй като е бил камък в двореца на божеството. Обикновено го поднасят в дар на духовете на водата в знак на почит и с
молба за просветление на живите.

Днес мандалата е добре известна на онези, които по някакъв начин са свързани с психотерапията. Методът на мандалата се използва в арттерапията и при търсене на разбирането на собственото „Аз“. Първият, който запознава западните психотерапевти с идеята на мандалата, е Карл Густав Юнг. През 1916 година той рисува своята първа мандала, а две години по-късно започва всеки ден да скицира в бележника си нови мандали. Юнг открива, че всяка рисунка отразява неговия вътрешен живот в конкретния момент, и започва да използва тези рисунки, за да фиксира своята „психическа трансформация“. В резултат стига до извода, че подобна терапия е път към вътрешния център, към откриването на уникалната индивидуалност.

На пръв поглед, мандалите са много прости, с нищо незабележителни рисунки. Но това е така само при беглото запознаване с тях. Ако човек се докосне до тази удивителна тайна и се научи да разчита и да създава мандали за изцеление, за изграждане на мир и хармония в семейството и за други цели, идва разбирането, че това е цяла наука – огромна, дълбока, съдържаща много неизвестно и прекрасно…

Leave a Reply

%d bloggers like this: