Жизнената енергия се усилва с почивка, билкови чайове, точков масаж и здравословно хранене Орехите я стимулират и трябва да се ядат редовно през зимата и през пролетта. Женшенът и яйцата също увеличават ян енергията. С мокса (пелинова цигара) се сгрява точката на 100-те болести, която се намира зад коляното. Това се прави по 5 минути на ден цяла седмица след новолуние. Препоръчват процедурата и за дълголетие. Сминдух и розмарин активират бъбреците. Чаена лъжичка от двете…
Leave a CommentМесец: ноември 2014
Приема се, че храните са топли и студени, съответно ян и ин Мине ли термична обработка, храната от ин се превръща в ян. Пърженето вкарва най-много горещина в храните. Затова китайците пържат съвсем кратко продуктите, за да запазят ензимите и витамините в тях. За китайците храносмилателната система е пещ. Когато вкарваш в нея много студени, сурови и течни храни, я гасиш, забавяш храносмилането, коремът се подува и се появяват газове. През пролетта е активен първоелементът…
Leave a CommentСпоред китайската медицина човекът е свързан с природата и не може да се разглежда отделно от нея Смяната на сезоните влияе на жизнените сили, на емоциите, на здравето. За да си здрав, трябва жизнената ти енергия(ци)да е в добро състояние. Това означава да живееш според денонощния и сезонния цикъл на тази енергия. През есента и зимата енергията намалява и е добре да се съхранява и пести. През късия ден е активна енергията ян (на действието, динамиката),…
Leave a CommentНе случайно древните са приписвали магически свойства на пръстените Самата им форма е намек за безкрайността на битието. В древен Египет венчалните пръстени се правели от различни метали, както и от стъкло и керамика. Носели ги на безименния пръст на дясната ръка. Египтяните вярвали, че именно от там започва „артерията на любовта“. При древните римляни се е появил обичаят при встъпване в брак да се разменят железни или бронзови пръстени. И едва през 111 –…
Leave a CommentБЮРОТО – ЦЕНТЪР НА ВСЕЛЕНАТА Безусловно най-голямо значение има разположението на бюрото. И тук главният съвет е да седите с лице към вратата. Седящият с гръб към вратата се чувства неуверено. Бюрото трябва да се намира колкото може по-далече от входа, за да предлага добра възможност за обзор. Още по-добре е, ако можете да виждате не само входната врата, но и целия кабинет. Ако формата на помещението не позволява на собственика му да седи така,…
Leave a CommentСъвременният човек прекарва по-голямата част от времето си на работното си място, затова е много важно то да бъде хармонично подредено и обзаведено СЪЗДАЙТЕ ИДЕАЛНИЯ РАБОТЕН КАБИНЕТ Той трябва да бъде разположен на север, северозапад или североизток в жилището или в офиса. В идеалния случай кабинетът трябва да има квадратна или правоъгълна форма. Острите извивки на стаята във формата на буквата „Р и изпъкналите ъгли представляват натрупване на отрицателна енергия ша. Те пречат на жизнената…
Leave a CommentКакто е известно, добрата дума железни врата отваря Но страхувайки се да не разглезят децата си, много родители рядко ги хвалят. Трябва ли да се поощрява детето и как? Защо всички възрастни правят една и съща грешка – възприемат доброто поведение на децата и хубавите оценки като нещо подразбиращо се от само себе си, а пропуските и грешките отбелязват и критикуват? НЕ ПЕСТЕТЕ ПОХВАЛИТЕ Страхът да не прехвалят чедото си, да не го разглезят…
Leave a CommentФигурка на жерав или негово изображение е добре да се постави преди всичко в зоната на здравето Тя се намира в центъра на помещението. Нейният елемент е земя, а цветът – теракотен. Удачно решение за активизиране на тази зона е, като се поставят там изображения на жерав и бор – лесно ще откриете такава картинка, тъй като тази двойка е обичайна в китайската традиция. Можете да сложите и на масата, намираща се в центъра на…
Leave a CommentВ Китай жеравът, като едно от въплъщенията на дълголетието, се асоциира с кипариса и бора, в Япония – с хризантемата и бора, интересно съчетание в символичен план Да разгледаме китайската атрибутика – жерав-бор-кипарис. Борът (сонг) в Китай, както и жеравът, е символ на дълголетие и постоянство, тъй като дори в зимния студ не губи игличките си. Това дърво с раздвоени игли служи и за олицетворение на съпружеското щастие – неразделната двойка. В китайската традиция кипарисът…
Leave a CommentОбразът на жерава е намерил място и в митологията, и в поезията, и в практиката на фън-шуй Предците на жеравите се появяват преди около 40 – 60 млн. години. За историческа родина на тези птици се смята Северна Америка, откъдето те мигрират първо в Азия, а след това в Африка и Австралия. Така се разселват по целия свят, с изключение на Антарктида и Южна Америка. И някога са били толкова многобройни, че нашите предци са…
Leave a Comment